clanok-1

Základy zdravého stravovania

Týmto článkom by som Vám rád poradil, ktoré potraviny by ste mali kupovať a ktoré nie, a aj Vám ušetriť peniaze za zbytočnosti. Na začiatok sa pozrime, čo sa bežne kupuje do domácností a nemuselo by sa.

Nutela a podobné nátierky, sladkosti, čokolády, čipsy, chrumky, pražené a solené oriešky, kofola, džúsy a ochutené minerálky, veľa klobásy a slaniny, ochutené jogurty, pudingy, mrazené pizze, mrazené predsmažené rybie prsty alebo iné, rastlinné maslá, rafinovaný cukor, saláma. Ešte alkohol, cigarety a fastfoody. Tieto potraviny má väčšina domácností nakúpené. Teraz vám poviem ako by ste to mali upraviť, ak chcete byť zdravší a fit. Mohol by som sem iba napísať, aby ste tieto veci nekupovali, ale Vy to potrebujete niečím nahradiť a nebudete vedieť čím.

Takže Vá skúsim dať pár nápadov. Začnite pomaly meniť potraviny v domácnosti a ani sa nenazdáte a budete sa sami čudovať ako sa vaše stravovanie zmenilo k lepšiemu. Namiesto sladkostí nakúpte viac ovocia. Netreba brať do ruky špeciálne exotické ovocie ani chodiť do bioobchodov. Keď budete najbližšie v supermarkete dajte do vozíka napríklad banány, jablká, hrušky, mandarínky a pomaranče. Aj sušené ovocie je dobré, ale nekupujte také, do ktorého je pridávaný cukor navyše. Ak chcete, aby sa to ovocie podobalo na sladkosti tak tomu pomôžte. Výborný je nakrájaný pomaranč s banánom. Bude to chutiť Vám, Vášmu partnerovi aj deťom 🙂 Namiesto čipsov, krekerov, solených a pražených orieškov si kúpte natural oriešky (nepražené a nesolené). Ak chcete, trochu ich opečte v rúre, hlavne mandle sa na to hodia. Čipsy nahraďte zemiakmi , urobte si americké zemiaky v rúre. Zemiaky najprv umyte, pokrájajte na mesiačiky, naukladajte na plech a pečte asi 30minút pri 180 stupňoch. Nie je s tým skoro žiadna robota a je to zdravšie ako čipsy (aj lacnejšie).

Vo väčšine našich domácností tečie pitná voda, tak ju pite! Občas si dajte minerálku ako je magnézia alebo fatra, tie majú aj istý obsah minerálnych látok, ktoré sú pre telo dobré. Ale samozrejme nie ochutené. V ochutených minerálkach, kole a džúsoch je veľa nezdravého cukru, ktorí vám môže spôsobiť akurát ťažkosti. Džús si spravte z pomarančov a zrieďte ho trochu s vodou. Máte sladkú šťavu, ktoré je chutná aj zdravá. A dva pomaranče nie sú drahšie ako jeden pomarančový džús. Šťavu treba avšak vypiť do 10minút. Potom ju môžete tiež piť, nepokazí sa, ale stratí tie vitamíny, kvôli ktorým si ju chcete dať. Ak cukor, tak si kúpte kvalitný trstinový cukor a med. O trstinovom cukre je veľa článkov, časom spravím článok aj čisto na túto tému s podloženými faktami, ale aj tak bude záležať v tomto prípade na vašom názore. Ja osobne sa snažím sladiť hlavne kvalitným slovenským medom. Pri mede tiež venujte trochu času tomu, aby ste si prečítali jeho zloženie. Aby sa nestalo, že budete chcieť zdravo žiť a budete si kupovať med, v ktorom je cukor. Kupujte veľa zeleniny, aby ste ju mali vždy v chladničke keď ju budete potrebovať. Zelenina nie je len povinnosť, ktorú občas jete aj keď Vám nechutí. Dá sa pripraviť zeleninový šalát, ktorý zje aj statný chlap, ktorý jedáva hlavne mäso. Príklad na dobrú zálievku na zeleninový šalát: do misy pretlačte dva strúčky cesnaku, pokrájajte trochu cibule, dajte 2 lyžice olivového oleja, trochu sójovej omáčky, pár kvapiek citróna, lyžičku dijonskej horčice, trochu soli a korenia a nejaké bylinky, ktoré máte radi (napr. oregano, bazalka). Do tohto základu nakrájajte šalát, papriku, uhorku a rajčinu a máte chutný šalát plný vitamínov, šalát sa dá použiť ako príloha k dusenému bravčovému. Síce zelenina a ovocie sa vám môže zdať cenovo drahé, keď si odpočítate peniaze za sladkosti, čipsy, ešte aj alkohol cigarety, nutely a kofoly, tak to zas až také drahé nie je. Dúfam, že aj vďaka tomuto krátkemu článku sa zamyslíte nad tým, aké veci pokladáte do Vášho nákupného vozíka.

Ak sa vám článok páčil, budem rád ak ho podporíte lajkom alebo zdieľaním. Ďakujem.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
26 − 19 =


Návrat hore