Výhody a nevýhody street-workoutu.
Je naozaj street-workout vhodná forma cvičenia?
Určite už mnohý z Vás počuli názov Street-workout (ďalej len SW). Aj z prekladu už môžete tušiť, že sa jedná o cvičenie vonku. Možno ste postrehli, že v posledných pár rokoch sa v mnohých mestách a dedinách postavilo veľa ,,parkov“ na cvičenie. Tieto SW parky sú určité konštrukcie preliezok, na ktorých sa dajú vykonávať rôzne cviky. V zásade sú to však zhyby, dipy, vlajky, zdvihy nôh a rôzne gymnastické prvky ako výmyk a muscle up.
Princíp SW je v prvom rade cvičenie s vlastnou váhou, neskôr s pridaním záťaže. SW je jedna z foriem posilňovania, ktorú odporúčam. Cvičiť s vlastným telom je šetrnejšia forma tréningu pre Vaše telo než ostatné formy trénovania. To je jedna veľká výhoda SW. Samozrejme, treba dodržiavať určité zásady pri cvičení, aby ste sa vyhli zraneniam.
Medzi zásady, ktoré som spomenul patrí:
- zahriatie a dynamický strečing pred tréningom,
- správna technika – žiadny kipping,
- prvých pár mesiacov necvičiť do zlyhania,
- statický strečing po dokončení tréningu a prípadne jemný výklus na upokojenie tela.
Ako plus uvediem aj fakt, že vďaka SW budete často na Slnku. Poznáte príslovie: ,,Kam nechodí Slnko, tam chodí lekár. “ Pobyt na Slnku v poobedných až večerných hodinách má pozitívny vplyv na naše zdravie. A navyše popri tom aj budete cvičiť.
Zo začiatku je dobré cvičiť s kamarátom. Okrem toho, že sa navzájom motivujete, môžete si navzájom dopomôcť pri ťažších cvikoch. Napríklad pri spravení zhybu. Zo začiatku spravíte len pár zhybov alebo žiadny, preto je dobré cvičiť vo dvojici. Keď na zhyby s vlastnou váhou ešte nie ste dosť silný, tak sa nohami zapriete kamarátovi do rúk a zhyb spravíte.
Mínusy SW vidím hlavne v počasí. SW sa trénuje najmä vonku, pokiaľ akurát doma nemáte hrazdu a bradlá. To znamená, že keď je vonku zlé počasie, cvičiť sa Vám buď nebude chcieť ísť, alebo nebudete môcť. V zimnom období neodcvičíte vonku toľko, koľko by ste odcvičili vnútri v telocvični. Chlad Vás nepustí nech sa už rozohrejete akokoľvek. Tzn., počas mrznúcich dní odporúčam navštevovať telocvičňu.
Ešte jeden mínus sa týka rýchleho napredovania. Ak Vás chytí SW, určite sa chcete dostať na úroveň tých, ktorý už robia ťažké cviky. Tak to má byť, treba mať dosiahnuteľné ciele, lenže nesmiete zabúdať na vybudovanie poriadnych základov. Niektorý chlapci, ktorý majú prirodzene vyrysovanú postavu a spravili už pár zhybov sa často snažia hneď robiť vlajku. Áno spravia ju, ale potom to má určité následky. Začnú sa sťažovať na bolesť ramien a chrbta, začnú si tejpovať ramená a iné oblasti aby vôbec odcvičili svoj tréningový plán. V tomto prípade môže byť SW viac na škodu ako na úžitok. Ale pravidlo trpezlivosti platí v každom športe.
Takže summa summarum, SW celkovo odporúčam najmä začínajúcim chalanom, aby zosílili než prejdú na ťažké cviky alebo na železá vo fitku. Hlavne sa vyhýbajte zraneniam z nedočkavosti.
Pokiaľ chcete začať so SW, neváhajte ma kontaktovať. Mám aj free tréningy, na ktorých sa venujem novým cvičencom úplne zadarmo.
Ak sa vám článok páčil, budem rád ak ho podporíte lajkom alebo zdieľaním. Ďakujem.