6-clanok

Doplnky výživy

Prečo ich užívame?

Pre naše zdravie je výber stravy dôležitý a rozhodujúci. A aj napriek tomu konzumujeme málo pestrej stravy. Do popredia sa dostalo rýchle občerstvenie a množstvo balených potravín.

Doplnky výživy majú svoje opodstatnenie, ale vždy to budú len doplnky. Pestrá strava, kvalitné potraviny a plnohodnotná príprava je základ pre Vaše zdravie. Doplnky by ste mali používať iba vtedy, ak sa už dlhšie stravujete zdravo no Vášmu telu to nestačí. Pokiaľ dodržujete zásady zdravého stravovania, doplnky výživy budete potrebovať len zriedka.

Mnoho ľudí užíva doplnky najmä vďaka dobrému marketingu spoločností, ktoré tieto doplnky vyrábajú a predávajú. Len málo z nás si skutočne zistí, čo potrebuje. Skôr si necháme poradiť od ostatných, ktorý často krát ani nevedia, čo skutočne potrebujeme.

Dnes existuje celá kopa firiem s doplnkami výživy a všetci Vám budú tvrdiť, že tie ich sú najlepšie. V prípade športových doplnkov ako sú proteíny a sacharidy v práškovej forme, nakupujte od väčších a známych firiem. Poprípade si vyhľadajte na internete značku proteínu, akú chcete. Čítajte veľa recenzií o daných doplnkoch.

Pokiaľ pôjde o vitamínové a minerálové doplnky, odporúčam všetky tie, ktoré sú na prírodnej báze.

Ak športujete intenzívne alebo máte problémy s konzumáciu niektorých potravín, potom sú doplnky výživy pre Vás. Mám na mysli doplnky výživy ako proteínové prášky, sacharidy (maltodextrín, glukóza, vitargo), kofeínové stimulanty, kreatín, arginín a podobné. Vitamíny a minerály rozoberieme neskôr v samostatnom článku.

Sám odporúčam užívanie doplnkov výživy vždy, keď môžu pomôcť.

Napríklad:

  •  Neznášanlivosť laktózy – osoba s týmto problémom bude mať pravdepodobne deficit v príjme bielkovín. Veľmi dobre pomôže proteínový prášok, konkrétne hydrolyzovaný srvátkový proteín. Ten neobsahuje už žiadnu laktózu a navyše je ľahko stráviteľný. Veľmi účinný je aj pre športovcov, hlavne po tréningu v kombinácií so sacharidmi.
  •  Nedostatok času – chápem, že môže nastať situácia, kedy skrátka nie je čas ísť sa najesť. Vtedy by som siahol po proteínovej tyčinke. Mala by obsahovať čo najviac mliečnych bielkovín a nie sóju.

Vybrané doplnky výživy majú svoje opodstatnenie, avšak na prvom mieste je zdravá a pestrá strava, dostatok tekutín a pohybu. Podstatné slovo je DOPLNKY, na čo mnoho z Nás zabúda. Vynecháte raňajky – proteínová tyčinka. Na obed niečo nezdravé a za hrsť vitamínov ( to je ešte ten lepší prípad), poobedný olovrant – energetická tyčinka, večera – znova fastfood, variť je predsa náročné po celom dni. Netvrdím, že každý to má takto, ale naozaj vidím mnoho zbytočných doplnkov, ktoré sa dennodenne konzumujú namiesto pestrej stravy.

Nesprávne zvolené doplnky v kombinácií so zlou životosprávou môžu byť zodpovedné aj za Vašu nadváhu.

Priberanie – problém, ktorím trpí stále viac ľudí. Priberanie Vám nespôsobuje to, že žijete v rýchlej dobe, ale to že si dáte Big Mac s hranolkami namiesto kuracej rolky so šalátom. Je to o každodenným malých rozhodnutiach. To čo jete v súkromí, vyjde na povrch v spoločnosti.

O tom, ktoré doplnky výživy sú účinné a ktoré sú len placebo sa dočítate v ďalšom článku už čoskoro.

Ak sa vám článok páčil, budem rád ak ho podporíte lajkom alebo zdieľaním. Ďakujem.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Solve : *
11 × 3 =


Návrat hore